W dniu 04 września 2019 r. osoby starsze i niepełnosprawne z parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie – po porannej Mszy Św. pod przewodnictwem naszego ks. kanonika, proboszcza Mieczysława Guzmanna udały się na wycieczkę krajoznawczą do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
W dniu 1 września 1939 r. od strzałów na Westerplatte rozpoczęła się II Wojna Światowa, która trwała 6 lat. Po upadku komunizmu można było ukazać całą prawdę o II Wojnie i dokonać potępienia jej sprawców. W Muzeum zwiedzono Wystawę Stałą, która opowiada o drodze do wojny ,jej przebiegu oraz konsekwencjach. Budynek Muzeum ma kształt pochylonego graniastosłupa o wysokości 40,5 m i 14 m pod ziemią. Składa się z 3 części „Droga do wojny” ,”Groza wojny” oraz „Długi cień wojny” i została podzielona na 18 sekcji tematycznych. Muzeum pełni również funkcję edukacji, kultury i nauki.
Po zwiedzeniu Wystawy głównej nasza wycieczka – udała się statkiem zwanym „Muzeum na Wodzie „do Westerplatte. Przewodnik opowiadał o mijanych budowlach, widzieliśmy składy węgla, siarki, kamienia, pociętego złomu, obiekty Stoczni Remontowej, suchy dok, różne statki, Twierdzę Wisłoujście.
Po zejściu ze statku przewodnik zaprowadził nas drogą ok. 1 km pod Pomnik Obrońców Wybrzeża. W czasie drogi opowiadał, że w 1924 r. Liga Narodów przekazała Półwysep Westerplatte Polsce. Powstała polska składnica wojskowa. Załoga składała się z2 oficerów,20 podoficerów i 66 żołnierzy, znajdowały się tam koszary i 5 wartowni, do dzisiaj ostała się Wartownia Nr 1. W dniu 1 września 1939 r. o godz. 4.45 Westerplatte zostało ostrzelane przez pancernik” Schleswig-Holstein”, brała udział również piechota morska. Polacy pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego dzielnie się bronili przez 7 dni, chociaż wg planów Niemców, Westerplatte miało być zdobyte w 6 godz. W bohaterskiej obronie zginęło 15 żołnierzy a około 50 zostało rannych. Przewodnik udał się z nami do Wartowni Nr 1 i na cmentarz, gdzie w 1971 r. został pochowany mjr H. Sucharski. W dniu 1września 2019 r. zostały tam złożone wieńce przez premiera M. Morawieckiego i członków Rządu , które wszyscy podziwiali, my złożyliśmy skromny znicz. Przy drodze do pomnika postawiono kilka nowych tablic informacyjnych. Pomnik Obrońców Wybrzeża ma 25 m wysokości, składa się z 236 bloków granitowych ozdobionych płaskorzeźbami, na których wykonano napisy upamiętniające Obrońców Polskiego Wybrzeża, nazwy miejsc bitew morskich. 7 zniczy symbolizuje 7 dni obrony. Pomnik został odsłonięty w 1966 r. Pod pomnikiem w 1987 r był obecny nasz papież Jan Paweł II. Przechodziliśmy obok budynku Elektrowni – jedynym ocalałym w walkach, gdzie w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej został wmurowany kamień węgielny – pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Podziwialiśmy uczestników wycieczki, którzy doszli pod pomnik w tym 88 l. pana i 2 panie 84 i 85 lat. Była to bardzo udana wycieczka, pogoda dopisała, uczestnicy dziękują Wójtowi Gminy Szemud za wsparcie finansowe.
Tekst i zdjęcia: A. Cirocka (PZC – parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie)