Już po raz siódmy we współpracy z  Caritas Polska oraz  Fundacją Biedronki, realizujemy w naszej archidiecezji program NA CODZIENNE ZAKUPY, żeby pomóc potrzebującym seniorom.

W tym roku, w całym kraju, z programu „Na codzienne zakupy” skorzysta 11 000 osób, które otrzymają w sumie 22 miliony złotych wsparcia, w postaci doładowań kart przedpłaconych.

Jak pomagamy seniorom?

Potrzebujący otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 200 zł miesięcznie na karcie przedpłaconej. Karta służy do płatności za zakupy w sieci sklepów Biedronka. Seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze.

Program „Na codzienne zakupy” jest realizowany od kwietnia 2024 do końca stycznia 2025 roku. Partnerami Programu są Caritas diecezjalne. To właśnie lokalne wspólnoty Caritas rekrutują beneficjentów kart według ustalonych zasad spośród swoich podopiecznych potrzebujących pomocy.

Program wspiera także liderów wolontariatu w diecezjach, podnosząc na warsztatach ich kompetencje związane z opieką i aktywizacją seniorów.

Karta to pretekst – Łączy pokolenia i przeciwdziała samotności
Karta to nie tylko pomoc finansowa, ale pretekst do tego, żeby spotkać się z drugą osobą, dlatego tak istotni w realizacji projektu są wolontariusze Caritas. Pomagają w znalezieniu osób najbardziej potrzebujących oraz robieniu zakupów. Bycie razem, spotkanie, rozmowa są dla seniorów, niezwykle ważne. Seniorzy mogą także uczestniczyć w działaniach aktywizujących w parafiach, blisko miejsca zamieszkania.
Działania te mają na celu minimalizowanie osamotnienia i wykluczenia społecznego. W obecnej edycji programu udzieli wsparcia ponad 4 tys. wolontariuszy. Wielu z nich to sąsiedzi seniorów, członkowie Parafialnych Zespołów Caritas oraz pracownicy Caritas. W tej edycji Caritas dofinansuje także 50 projektów międzypokoleniowych.

Sprawna sieć pomocy

Wolontariusze z 1200 Parafialnych Zespołów Caritas, z małych miejscowości i dużych miast, najlepiej znają swoje społeczności i potrafią trafnie wskazać najuboższych seniorów oraz ich potrzeby. W program zaangażowanych jest blisko 4 000 wolontariuszy.  Dzięki nim, można działać na tak szeroką skalę. – To zaangażowanie wolontariuszy i wielu innych osób, które się włączają, jest na pewno najsilniejszą stroną tego programu, tworzy potencjał, żeby robić więcej – mówi Katarzyna Scheer.

Program „Na codzienne zakupy” dobrze funkcjonuje również dzięki licznej sieci sklepów Biedronka. To ponad 3500 punktów, zarówno w małych i jak dużych miejscowościach.

Pieniądze to nie wszystko

Program „Na codzienne zakupy” to przede wszystkim spotkania, szkolenia i wymiana doświadczeń. Przez ostatnie 2 lata, liderzy wolontariatu mieli warsztaty z zakresu problematyki żywienia seniorów.

W 2024 roku planujemy przeszkolić ok. 400 liderów wolontariatu. Caritas wspólnie z Fundacją Biedronki ma w planach dofinansować i zrealizować wspólnie z lokalnymi Parafialnymi Zespołami Caritas 50 projektów międzypokoleniowych.

W ciągu siedmiu edycji Programu „Na codzienne zakupy” wydano potrzebującym seniorom dokładnie 63.900 kart o łącznej wartości doładowań 107 300 000 zł.  Wspólny projekt Caritas Polska i Fundacji Biedronki to efektywna, konkretna, systematyczna i długotrwała pomoc skierowana do seniorów.

Szczegółowe informacjie dotyczące programu:

https://caritas.pl/karta/

https://www.fundacjabiedronki.pl/program-na-codzienne-zakupy