OTWARCI NA ŚWIAT- piknik w ogrodzie hospicyjnym

Już po raz drugi zespół Domu Hospicyjnego Caritas z Sopotu, zaprasza w ostatnią niedzielę tegorocznych wakacji do swojego świata.

Walka ze stereotypami – geneza

,,W hospicjum ludzie umierają, tam się nie przychodzi, żeby się bawić, tam lepiej się głośno nie śmiać.” – takie jest hospicjum w oczach wielu ludzi, w oczach naszych nowo przyjętych Pacjentów i ich Rodzin. Kolejne powtarzane hasło: ,,jak można oddać kogoś bliskiego.” Chory to nie lampa, a hospicjum to nie przechowalnia.

Co zrobić by odczarować powtarzane opinie?

To pytanie jest początkiem historii wydarzenia, które już 1 września 2024 roku odbędzie się przy Al. Niepodległości 632 w Sopocie, w ogrodzie będącym częścią domu hospicyjnego.

OTWARCI NA ŚWIAT

Wydarzenie kierowane do małych i dużych, skonstruowane tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Odbiorcami są Mieszkańcy Sopotu oraz okolic, Mieszkańcy domu i ich bliscy, Pracownicy oraz Wolontariusze. Tego dnia, teren zielony zamienia się w małe miasteczko pełne gwaru, śpiewu, dobrego jedzenia, aktywność oraz śmiechu.

Trzy strefy działania

Strefa Sceny

Scena przygotowana na progu domu, a dokładnie na jej schodach. To tam odbędą się występy artystyczne, animacje oraz licytacje. Całość wydarzenia poprowadzi Szczepan Babiuch, a gościnnie licytację wesprze Roman Langer.

Strefa Aktywności

Wspaniali wystawcy, którzy pojawią się na pikniku jako wolontariusze, a ich działanie jest cegiełką wsparcia wydarzenia:

Zagroda Powroty z wybiegiem dla kur, gęsi, kaczek oraz dwiema owcami, czyli kawałek wiejskiego świata dostępny na wyciągnięcie ręki.

Kniosfera, czyli Stajnia z Oliwy, która jadąc do nas przez Trójmiejskie lasy, zorganizuje jazdę konną na terenie naszego ogrodu.

Gdyńskie Akwarium zaprosi do połowu skarbów oraz aktywności plastycznej, dodatkowo zaproponuje morskie tatuaże.

Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarność z projektem Laudato Si – w trosce o wspólny dom, finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Gdańsku.

Przychodnia dr Oli działająca przy Gdańskiej Caritas, zaprosi do szpitalna chorego misia, gdzie najmłodsi sprawdzą się roli opiekunów pluszowych pacjentów a starsi sprawdzą swoją wiedzę medyczną.

Adiutare Stowarzyszenie na rzecz ratownictwa zaprezentuje wyposażenie karetki pogotowia oraz przeprowadzi kurs pierwszej pomocy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Sopocie pojawi się z wozem gaśniczym i tekturowym pożarem do ugaszenia.

Salon M&SJ z Gdańska zadba o sferę wizualną gości, zaplatając kolorowe warkoczyki, robiąc tatuaże oraz malując twarze.

Fundacja Retro Zajezdnia zaprezentuje zabytkowy autobus, w którym ukryją się ciekawostki dotyczące dawnej trójmiejskiej komunikacji.

LukLuk oraz Jordania Sopot zachęcą do aktywności fizycznej i strzelenia kilku goli, najlepszym sopockim bramkarzom.

Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdzi pomiar cukru oraz ciśnienia zebranym gościom.

Loopys’World z Gdańska zaprosi do wspólnych animacji z kolorową chustą.

RodZ Factory pozwoli przenieść się do dawnych motoryzacyjnych czasów, za sprawą zabytkowych amerykańskich samochodów.

Loteria

Loteria fantowa kochana przez najmłodszych do wylosowania vouchery do trójmiesjkich sal zabaw, miejsc edukacyjnych oraz wiele gadżetów.

Loteria dla dorsłych- tak, tak osobne stoisko dla miłośników dobrej kuchni, wyjść kulturalnych oraz zabiegów piękności.

Nie ma pustych losów, a o godzinie 16.30 odbędzie się losowanie numerów z loterii -w  tym roku proponujemy hulajnogę elektryczną.

Dodatkowo

W dzień pikniku wjazd na teren ośrodka hospicyjnego będzie niemożliwy, jednak dzięki uprzejmości naszych sąsiadów, zaprosimy na parking przy ulicy Czyżewskiego czynny od 10.00 do 20.00 dla gości piknikowych.

Wydarzenie na Facebooku rozpocznie się 14 sierpnia – wtedy też zdradzimy wszystkie przygotowane przez nasz zespół atrakcje.

Zapraszamy do naszego świata!